PL EN UKR
a
banner

Move East Movie – Bee Moldovan

22:00-23:00

Uwaga! Ze względu na panujące niskie temperatury w nocy – film Bee Moldovan w ramach cyklu #MoveEastMovie zostaje przeniesiony do dawnej siedziby Teatru Andersena, ul. Dominikańska 1.

Bee Moldovan  reż. Sergiu Cumatrenco Junior, Valeriu Shova, Mołdawia, 2010 r., 57 min.

Film opowiada historię pięciu Mołdawian w Paryżu oraz mołdawskiego pszczelarza, który dokonuje metaforycznego porównania pszczół z tymi, którzy opuścili kraj. Jest to opowieść o migracji, o sytuacji w Mołdawii oraz o obywatelach Mołdawii, którzy mieszkają za granicą.

„Rój pszczół z Mołdawii przekracza granicę każdego dnia, podobnie jak bohaterowie tego filmu, którzy udali się do Paryża, aby znaleźć inny rodzaj nektaru”.

Kiedy: 5 lipca, godz. 22:00

Gdzie: Wirydarz Klasztoru OO. Dominikanów


PREZENTACJA FILMÓW FABULARNYCH Z MOŁDAWII

Kinematografia mołdawska, pozbawiona wsparcia ze strony rządu, znajduje się dziś w kompletnej izolacji. W 2010 roku Ministerstwo Kultury Mołdawii zainicjowało projekt, którego celem jest utworzenie centrum filmu, które będzie zarządzało przemysłem filmowym i dostosuje jego strukturę do modelu międzynarodowego. Projekt ma również na celu umożliwienie niezależnym studiom filmowym pozyskiwania pomocy finansowej od państwa. Mimo wielu zmian jakie nastąpiły w ciągu ostatnich 20 lat, mołdawscy filmowcy nie podróżują i są pozbawieni kontaktu z filmowcami z innych krajów, a działania tych niewielu, którzy mogliby coś zmienić, są dla rządu zbyt radykalne, dlatego woli on odłożyć wszelkie reformy na później. W niepodległej Mołdawii film nie stał się dotąd szczególnie istotną dziedziną twórczości artystycznej, przez co powstało tam dotąd bardzo niewiele samodzielnych produkcji. Kraj ten ma również drugi na świecie najniższy wskaźnik frekwencji kinowej.

W ramach cyklu Move East Movie zaprezentujemy selekcję najciekawszych filmów, które pomimo wielu trudności, powstały w Mołdawii w ostatnich latach.  Ze względu na trudną sytuację finansową, często są to międzynarodowe koprodukcje.


Data publikacji: 8 czerwca 2017